Symfoniczny hip hop w NOSPR: Jimek i Miuosh

Podekscytowanie, euforia i poczucie doznania magicznej chwili. Tak się czuję po koncercie kolaboracji kompozytora Jimka i rapera Miuosha w Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, który odbył się w zeszłą sobotę. Młode pokolenie artystów przedstawiło swoją propozycję godnej uwagi muzyki. Owszem projekt był czymś nowym i nietypowym niż to co zasadniczo oferuje NOSPR, ale jak widać instytucja idzie z duchem czasu. Otwiera się na inne możliwości po jednym warunkiem – musi to być muzyka z najwyższej półki, z której płynie prawda. Dyrektorka NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa zapraszając powyższych artystów udowodniła, że nie boi się muzycznych mezaliansów. Wszystko po to, aby słuchacze dostali szansę doświadczyć na żywo nowe brzmienia. Swoją drogą kobitka jest zajawkową osobą, co bardzo mnie cieszy, bo takie osobowości mogą dokonać wielkich rzeczy. Trzymam za nią mocno kciuki!

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (2)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (3)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (4)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (5)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (6)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to wybitna architektura odwołująca się do tożsamości Śląska poprzez czerwoną cegłę. Oprócz pięknej architektury mamy salę koncertową z najlepszą akustyką na świecie. Nie są to słowa rzucone na wiatr, to potwierdzają eksperci i przede wszystkim muzycy z różnych części świata. Dodatkowo lokalizacja ma również ogromne znaczenie, bo to teren dawnej kopalni „Katowice” i ta inwestycja jest jednym z symboli przemian Katowic i Śląska.

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (7)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (11)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (10)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (12)

Pomysł kolaboracji katowickiego rapera Miuosha i kompozytora Radzimira Dębskiego wypłynął od jednego z katowickich aktywistów – Krzysztofa Krota. Sam chyba nie przewidział tak wielkiej skali zainteresowania uczestnictwa w nietypowym wydarzeniu. Siedziba NOSPR mieści ok.1800 miejsc (na koncert było udostępnione ok 1700). Jak tylko został ogłoszony termin koncertu, bilety rozeszły się jak świeże bułeczki. Ludzie nie mogli uwierzyć (w tym ja), że nie mają szans być świadkiem takiego eventu. Solidarność ludzka nie zna granic. Wymusiła na organizatorach drugi termin. W tym wypadku nie było trzeba doby by bilety się sprzedały. Wystarczyło tylko pół godziny. Ja osobiście nie mogłam wejść na serwer, który po prostu z przeciążania padł. Pod NOSPR ludzi stali w kolejce jak za komuny. Szczęściarze się cieszyli, pechowcy rozpoczęli walkę o trzeci termin koncertu. Niestety tym razem walka się nie powiodła.

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (13)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (14)

Moje szczęście pojawiło się w dniu koncertu i ostatecznie udało mi się zdobyć bilet (swoją drogą bardzo dziękuję Ci Wojtek, nie masz pojęcia jak wiele mi zaofiarowałeś przekazując ten bilet). Radość pod same granice nieba. Tym bardziej, że te wydarzenie jest inauguracją 150 urodzin mojego kochanego miasta Katowice. Co jak co, ale ja tam musiała być, chyba nie ma lepszej ambasadorki KATO niż ja!

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (15)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (16)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (20)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (21)

Oby jak najwięcej takich chwil w KATO! Nie da się opisać tego co człowiek tam przeżył! Ciągle wracam do wspomnień, wyjątkowych wspomnień! Unikatowy projekt muzyczny pozostanie na długo w mojej pamięci. Wybitna muzyka ukazująca inne oblicze, zwłaszcza dla melomanów poważnej muzyki i miłośników brudnego stylu jakim jest hip hop. Przez chwilę połączyły się dwa skrajne środowiska. Połączyła ich po prostu muzyka. Czyż nie jest to cudowne? Warto żyć dla takich momentów, w ślepo kupować bilety, otworzyć swoje umysły i serca w celu doznania porywającej chwili.
Teraz twórcy powinni przystąpić do nagrania płyty, po prostu nie ma innej opcji. Niech cały świat ma szansę usłyszeć magię muzyki!

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (23)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (24)

Jimek & Miuosh w NOSPR Katowice (26)

Videorelacja

DŹWIĘKI ŚLĄSKA wg Radzimira Dębskiego „Jimek”

JIMEK I JEGO DEFINICJA HIP HOPU

 ulma

5 uwag do wpisu “Symfoniczny hip hop w NOSPR: Jimek i Miuosh

  1. HipHop nie jest gatunkiem muzyki, który lubię, ale przeczytałem posta z zainteresowaniem, ponieważ wiem jak to jest, kiedy coś się lubi i ma się okazję być na koncercie.
    Kocham rocka, a jeszcze bardziej GothicMetal, a koncert ładuje mi akumulatory na wiele tygodni do przodu.
    Oddawanie się kulturze jest bardzo ważne aby człowiek nie zdziczał, a nawet koncerty symfoniczne, często określane jako „odchamianie się” potrafią wiele wnieść do życia.
    O gustach się (podobno) nie dyskutuje, więc nie będę 😉 ale jestem „święcie” przekonany, że muzyka na prawdę łagodzi obyczaje.

    1. Uważam, że nie istotny jest gatunek muzyki, ale jakość jaką prezentuje artysta. Dobra muzyka się po prostu obroni. Kolejna sprawa to ważne jest by być otwartym na nowe brzmienia, na mezaliansy muzyczne, bo nigdy nie wiemy, jakie dźwięki dotrą do naszych szarych komórek i pobudza naszą duszę. Muzyka to cudowne narzędzie i warto zagrzebać się w nieodkryte tereny, bo można trafić na raj, jak to było w NOSPR 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.